ארצי EMG מכון

 

המכון לבדיקות EMG סיב בודד באסותא רמת החייל

במכון EMG באסותא רמת החייל, מבצעים מגוון בדיקות עצביות על ידי נוירולוגים מומחים. בדיקת EMG של סיב בודד ( single fiber  ) מצריכה מיומנות ספציפית וניסיון רב של הנוירולוג הבודק.

מהי בדיקת סינגל פייבר?

מדובר בבדיקה שתכליתה לבחון את התפקוד התקין של "הצומת" או "המפגש" בין העצב המוטורי לבין השריר. צומת החיבור בין העצב לשריר קרויה "הסינפסה" , המהווה את החיבור בין תא עצב אחד למשנהו, ובין העצבים לשרירים, ובה מתבצעת העברת האינפורמציה בין התאים השונים. במהלך הבדיקה נבחנת למעשה היציבות של צומת העצב-שריר ותוצאות הבדיקה נמדדים בהשוואה לערכי הנורמה באוכלוסיה. 

מהן ההכנות לבדיקה?

לפני הבדיקה יש ליידע את הרופא הבודק על נטילת תרופות, ובעיקר מדללי דם. יש להימנע ממריחת קרמים או משחות בפנים או בידיים טרם הבדיקה. מומלץ ללבוש בגדים רחבים, ובמידה והבדיקה מיועדת לאזור הרגלים יש להגיע במכנסיים קצרים. יש להצטייד במכתב מפורט מהרופא המפנה, ובתוצאות בדיקות EMG/NCT קודמות (במידה ויש). ביצוע הבדיקה מותנה באישור מקדים של הנוירולוג הבודק, ולאחר עיון במסמכים הרפואיים של המועמד/ת לבדיקה.

– יש להימנע משימוש באיפור ביום הבדיקה ולהסיר מראש איפור קודם.

– אין למרוח קרם פנים ביום הבדיקה.

– במידה וקיבלת טיפול בבוטוקס בחודשים האחרונים – יש ליידע את הצוות המכון על כך  מראש  

  (רעלן הבוטוקס פוגע ישירות בצומת העצב-שריר ולכן "משבש" את תוצאות הבדיקה).

– במידה ואת/ה נוטל "מדללי" דם – יש ליידע את צוות המכון מראש. 

– במידה ואת/ה נוטל תרופות קבועות – יש ליידע את צוות המכון מראש.

– במידה ומושתל בגופך קוצב לב / דפיברילטור – יש ליידע את צוות המכון מראש.

מתי יש צורך בביצוע הבדיקה?

הבדיקה מבוצעת בין היתר לאבחון של מחלות הפוגעות ב"צומת העצב-שריר" כגון – Myasthenia Gravis, אשר תסמיניה כוללים צניחת עפעפיים, כפל ראייה, פזילה חדשה, חולשה של שרירי הפנים ו/או הגפיים.

מה משך הבדיקה של סיב בודד?

משך הבדיקה כ 30 דקות, ובמהלכה יבצע הרופא הבודק מספר בדיקות , לרוב באזור העפעפיים, במהלכן עשויה הנבדק להרגיש אי נעימות קלה. בסוף הבדיקה ימתין הנבדק בחדר ההמתנה, לעיבוד המידע ע״י הרופא, וקבלת דוח עם פענוח התוצאות.

מהי מאיסטניה גרביס?

מיאסטניה גרביס הינה מחלה נוירו – אוטואימונית הגורמת לעייפות ולחולשה של השרירים, ואופיינית בעיקר ב-2 קבוצות גילאים: א. בגילאי 20-30 , ב. באזור גיל ה 70. מחלת המיאסטניה גרביס נגרמת לרוב על ידי נוגדנים שחוסמים ופוגעים בתקשורת התקינה  בין העצב לשריר, מה שגורם להתעייפות השרירים. לרוב יש מעורבות של שרירי העיניים, הגבלה בתנועות העיניים והסנכרון ביניהם, הגורמות צניחת עפעפיים, פזילה טשטוש ראייה, וראיה הכפולה. בנוסף, תיתכן חולשה בשרירי הגפיים, הצוואר, הדיבור והלעיסה, שתתבטא בצניחה של הראש , חולשת שרירי הגפיים , קושי בדיבור אכילה ובליעה. במקרים מסויימים , תתכן מעורבות שרירי הנשימה שתגרום לקוצר נשימה עד כדי צורך בהנשמה.

כיצד מאבחנים מיאסטניה גרביס?

לרוב, עובר זמן רב מהופעת התסמינים הראשונים ועד האבחנה של המחלה. זאת מאחר והתסמינים הנפוצים למיאסטניה גרביס, אינם ספציפיים למחלה ועשויים לנבוע גם מסיבות אחרות. אבחון המחלה מתבצע בעזרת בדיקות דם ובעזרת בדיקת EMG של סיב בודד ( single fiber  )  – SF-EMG, הבודקת את החיבור בין העצב לשריר.

האם הבדיקה כואבת?

הבדיקה כרוכה באי-נעימות קלה. לצורך הבדיקה יש שימוש במחטים מאוד עדינות וקטנות במספר אזורים בפנים. מטרת המחטים לצורך ביצוע גירוי חשמלי עדין וכן קריאת התגובה החשמלית של השריר.

היכן מבוצעת הבדיקה?

בדיקת סיב בודד מבוצעת במספר מכונים מצומצמים בישראל ודורשת מיומנות ייחודית לביצוע וכן לפענוח. במכון EMG באסותא רמת החייל מבוצעת הבדיקה ע"י נוירולוגים מומחים עם ניסיון בביצוע בדיקת סיב בודד. 

איך מגיעים?

המכון לבדיקות EMG באסותא רמת החייל ממוקם בבית החולים אסותא – תל אביב, בסמוך לצירי תחבורה ראשיים ומתחם חניות תת קרקעי גדול.

למידע נוסף וזימון תור לבדיקת SFEMG ( סינגל פייבר ), נא להתקשר לטלפון – 051-5867172

נגישות

המכון לבדיקות EMG, ממוקם בסמוך לצירי תחבורה ראשיים, עם מתחם חניות נוח ונגיש

הכוונה וייעוץ מומחים

במידת הצורך, אנו מסייעים בהכוונה והמשך ייעוץ / טיפול עם הגורם המקצועי המתאים ביותר (נוירולוג, אורתופד כף רגל/כף יד/כתף/גב, ראומטולוג ועוד)

זמינות

אנו עומדים לרשותכם 7 ימים בשבוע לזימון תור, המתבצע לרוב תוך 72 שעות כולל פענוח מיידי

רפואה אישית

מטופלינו נהנים משרות אישי מהיר ויעיל, 7 ימים בשבוע ,וליווי אישי החל מרגע הפניה, בדיקת ההתאמה לבדיקה, זימון תור מהיר ופענוח מיידי על ידי רופא מומחה בעל ניסיון בתחום